^Powrót na górę
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Dzwonki

  1. 8.00-8.45
  2. 8.55-9.40
  3. 9.50-10.35
  4. 10.45-11.30
  5. 11.40-12.25
  6. 12.45-13.30
  7. 13.40-14.25
  8. 14.35-15.20
  9. 15.30-16.15

Pozostałe

Biulety Informacji Publicznej

synergia logo

facebook

enter

 

 

Biblioteka

Dolina Kościeliska i jaskinie

W środę 3 października o godzinie 7:00 uczniowie klas od V do 3 gimnazjum wyruszyli autokarem w kierunku Podhala aby poznać walory turystyczne i przyrodnicze Doliny Kościeliskiej oraz dwóch, spośród czterech jaskiń tam się znajdujących - Jaskini Mroźnej oraz Jaskini Mylnej. Na miejsce dotarliśmy po około 2,5 godziny jazdy. 

Gdy opuściliśmy autokar, zebraliśmy się przy wejściu do Doliny Kościeliskiej, gdzie przewodnik zapoznał nas z zasadami zachowania się na szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zaraz za budką z biletami wstępu przeszliśmy przez zwężenie skalne - pierwszą z trzech bram, które czekały nas pod drodze. Co pewien czas cała grupa zatrzymywała się aby posłuchać opowiadania przewodnika o walorach przyrodniczych Doliny Kościeliskiej. Po około 40 minutach marszu odbiliśmy w lewo z głównego szlaku i skierowaliśmy się do podejścia do Jaskini Mroźnej. Ostrożnie, po śliskich kamieniach, wspięliśmy się do wejścia do jaskini. Pomimo, że w całości oświetlona, wymagała od nas uważnego przemieszczania się do przodu ze względu na liczne zwężenia skalne oraz spore ilości wody. Zdarzyły się nieliczne obtarcia o skały oraz przemoczone buty. Z jaskini, drewnianymi schodami w dół, wróciliśmy na główny szlak turystyczny.

Duże ilości wody w Jaskini Mroźnej zmusiły nas do weryfikacji planów. Postanowiliśmy zrezygnować z Jaskini Mylnej (gdzie wody byłoby znacznie więcej) i udać się do Wąwozu Kraków oraz przejść przez Smoczą Jamę, do której można było się dostać tylko po specjalnie przygotowanej drabinie i łańuchach.

Gdy wszyscy bezpiecznie przedostali się na drugą stronę, znów powróciliśmy do Doliny Kościeliskiej. Nie mieliśmy w planie więcej jaskiń, więc ostatnim punktem naszej wycieczki zostało schronisko na Hali Ornak. Po godzinie marszu dotarliśmy na miejsce i ukazał nam się cudowny widok na Bystrą (najwyższy szczyt Tatr Zachodnich) i Błyszcz. W schronisku każdy mógł kupić sobie ciepły posiłek oraz ogrzać się. Kwadrans później byliśmy już w drodze do autokaru.

Do Targowiska wróciliśmy około 18:30 zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń. Wycieczka została zorganizowana przez biuro podróży "Odkrywca" i jak zawsze zaplanowana i wypełniona atrakcjami przez cały czas jej trwania.

Copyright © 2013. ZSO Targowisko Rights Reserved.


Facebook