^Powrót na górę
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Dzwonki

  1. 8.00-8.45
  2. 8.55-9.40
  3. 9.50-10.35
  4. 10.45-11.30
  5. 11.40-12.25
  6. 12.45-13.30
  7. 13.40-14.25
  8. 14.35-15.20
  9. 15.30-16.15

Pozostałe

Biulety Informacji Publicznej

synergia logo

facebook

enter

 

 

Biblioteka

WROCŁAWSKIE POWYCIECZKOWE IMPRESJE

8 czerwca 2016 roku o 7.00 uczniowie klas II i III z Gimnazjum Targowiska oraz kl. II z Gimnazjum w Kłaja wyjechali na wycieczkę pod opieką Anny Struzik, Barbary Rybak i Patrycji Winzer. Spotkanie z Wrocławiem rozpoczęliśmy od obejrzenia stadionu zbudowanego na Euro 2012. Uczniowie zobaczyli pomieszczenia, do których kibice zwykle nie mają dostępu – salę konferencji prasowych, szatnię piłkarzy, łazienki. Mogli też posiedzieć na trybunach VIP – owskich.


Potem ruszyliśmy do Muzeum Narodowego. Mogliśmy obejrzeć kilka wystaw, w tym sztukę śląską (XII-XVI w.), polską (XVII-XX w.) i europejską (XV-XX w.). Dociekliwi znaleźli prace takich malarzy jak Peter Bruegel Młodszy („Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki”) czy dzieła Lucasa Cranacha. Uczniom najbardziej spodobała się czasowa wystawa „Modna i już! Moda w PRL”.

Pospacerowaliśmy bulwarami nadodrzańskimi, podziwiając piękną panoramę miasta, a potem po Ostrowie Tumskim.  Pierwszy dzień pobytu zakończyła obiadokolacja we włoskiej restauracyjce na Starym Mieście i przejazd do hotelu.


Kolejny dzień przyniósł więcej emocji. Niezapomniane wspomnienie pozostawi wizyta we wrocławskim ZOO, a w szczególności Afrykarium – miejsc, w którym odtworzono ekosystemy Afryki w sposób niezmiernie atrakcyjny dla widza. Przejście w podwodnych tunelach, rafa koralowa, wizyta w dżungli – wszystko pokazane w arcyciekawy sposób, gdzie fauna i flora wydaje się  na wyciągnięcie ręki. Żyrafy, niedźwiedzie, hipopotamy, lwy, tygrysy, małpy, gady, motyle – a każdy wybieg nowoczesny, imitujący naturalne środowisko oglądanych stworzeń.


Niezwykle urokliwym miejscem okazały się fontanny przy Hali Stulecia – jednym z największych budynków żelbetowych. Pokaz animacji wodą połączony z muzyką wprawiał w zadumę, mimo że nie mogliśmy docenić gry świateł, ponieważ fontannę oglądaliśmy za dnia. Kolejny punkt programu tego dnia to wizyta w ogrodzie japońskim. Także i on – podobnie jak Hala Stulecia – powstał przed I wojną światową, a dziś zachwyca oryginalną roślinnością i budowlami stylizowanymi na japońskie.


Tego dnia zobaczyliśmy też Panoramę Racławicką – obraz szczególnie nam bliski, ponieważ przedstawia zwycięską bitwę patrona naszej szkoły – Tadeusza Kościuszki. Ogromny obraz w połączeniu z odpowiednim oświetleniem i zaaranżowanym terenem stanowi iluzję, która kiedyś była hitem kultury masowej. Dzieło Wojciecha Kossaka i Juliana Styki ukazuje starcie polskich wojsk, w tym kosynierów z siłami rosyjskimi. W tzw. Małej Rotundzie mogliśmy zobaczyć makietę terenu bitwy i miniaturowe figurki żołnierzy – uczestników walk.


Wizytę we Wrocławiu zakończyło zwiedzanie Starego Miasta. Zaczęliśmy od bulwarów nadodrzańskich, gdzie przewodniczka zwróciła naszą uwagę na rzeźby Magdaleny Abakanowicz: Ptaki oraz Rycerzy Króla Artura. Na Ostrowie Tumskim zobaczyliśmy Archikatedrę św. Jana Chrzciciela, pałace i ogrody, Stare Jatki. Przyjrzeliśmy się tympanonowi w Kościele NMP na Piasku, który uwiecznia związki Wrocławia z Targowiskiem.

Uczniom szczególnie spodobał się błękitny Most Tumski, na którym zakochani zawieszają kłódki. W drodze na Rynek zajrzeliśmy do Biblioteki Ossolińskich. W tej największej polskiej bibliotece zawierającej najcenniejsze zbiory obejrzeliśmy wystawę poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi. Na własne oczy można było zobaczyć rękopisy Trylogii oraz „Quo vadis”.

Zauroczył nas wrocławski Rynek, a szczególnie piękny Ratusz. Uwagę na trasie przykuwały figurki krasnoludków – znak współczesnego Wrocławia – miasta krasnali, co nawiązuje do happeningów Pomarańczowej Alternatywy – działań, które w humorystyczny sposób walczyły z absurdami PRL-u.


Zmęczeni, pożegnaliśmy się ze stolicą Dolnego Śląska. Do Targowiska powróciliśmy po godzinie 21.00.

Patrycja Winzer

Copyright © 2013. ZSO Targowisko Rights Reserved.


Facebook