13 czerwca byliśmy na wycieczce edukacyjnej w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pojechaliśmy pod opieką pana Antoniego Baluka i pani Patrycji Winzer.
Zbiórka miała miejsce na stacji kolejowej w Kłaju o 8.40. Następnie pociągiem pojechaliśmy do Krakowa. Na stacji w Płaszowie mieliśmy długi postój, a przez to opóźnienie o ponad jedną godzinę. Po dotarciu do Dworca Głównego poszliśmy pieszo w stronę Ogrodu Botanicznego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy około godziny 11.50 od wysłuchania krótkiej informacji o historii tego miejsca. Naszym przewodnikiem był pan Antoni Baluk. Byliśmy podzieleni na 3-4-osobowe grupy i mieliśmy za zadanie uzupełnić karty pracy podsumowujące naszą wiedzę o roślinach.
Rozpoczęliśmy od poznawania nowych gatunków roślin szpilkowych. Potem wysłuchaliśmy informacji o reliktach, m.in., o miłorzębie japońskim. W trakcie zwiedzania zobaczyliśmy wiele pięknych okazów drzew i innych roślin zielonych: nagonasiennych, okrytonasiennych, jedno- i dwuliściennych. Omówiliśmy sposoby zapylania i rozsiewania się roślin oraz związane z tym przystosowania w różnych środowiskach (pustynnych, lasów tropikalnych) oraz dodatkowe funkcje poszczególnych organów roślin (np. korzenie oddechowe, podporowe). Poznaliśmy też rośliny inwazyjne. Pan Baluk zwracał uwagę na wyjątkowe okazy: volemia, metasekwoja chińska, sagowce, gunera. Czas szybko minął, skończyliśmy o 13.30. w drodze powrotnej posililiśmy się w restauracji McDonald ’s. pociąg mieliśmy już o 16.19, tym razem bez opóźnień wróciliśmy bezpiecznie do Kłaja.
Moim zdaniem wycieczka była bardzo udana. Uzyskaliśmy dużą wiedzę na temat bogactwa flory naszego świata, a mnie najbardziej podobała się rosiczka i mimoza.
Milena Duras