W dniu 18 czerwca w ramach projektu unijnego: ,,Zwiększamy szansę na lepszą przyszłość'' odbyła się wycieczka do Gorczańskiego Parku Narodowego. Wzięli w niej udział uczniowie klas VI i VII Szkoły Podstawowej w Targowisku. Trasa wycieczki rozpoczęła się w Koninkach i dalej przebiegała ścieżką edukacyjną - Dolina Potoku Turbacz. Przyrodnik i ornitolog - pracownik parku w bardzo ciekawy sposób przedstawił nam historię geologiczną oraz główne atrakcje przyrodnicze Gorczańskiego Parku Narodowego. Skały występujące na tym obszarze to głównie piaskowce zlepieńce i łupki ilaste, które około 60 mln lat temu osadziły się na dnie zbiornika morskiego, a następnie w czasie orogenezy alpejskiej zostały wyniesione wzdłuż uskoków oraz częściowo sfałdowane. Na tych skałach wytworzyły się gleby brunatne i bielicowe. Układ tych skał tworzy tzw. flisz karpacki.
Mieliśmy też możliwość rozpoznawania niektórych gatunków ptaków żyjących w parku. Były to m.in. pluszcz, pliszka górska i pliszka szara, rudzik . Pan ornitolog nauczył nas odróżniać te ptaki po głosie i zachowaniu. Nowym ciekawym doświadczeniem była możliwość rozróżniania gatunków ptaków stosując do tego celu odpowiednie klucze i skojarzenia.
Na zwiedzanej przez nas części parku dominuje las bukowo-jodłowy z domieszką świerka, jarzębiny i olszy górskiej . Przewodnik nauczył nas rozpoznawać wymienione gatunki drzew stosują różne kryteria; liście, igły, szyszki i kora. Widzieliśmy też inne niż leśne zbiorowiska roślinności, była to np. łąka ostrożeniowa, na której rośnie ponad 60 gatunków roślin zielnych, wśród nich rzadki storczyk - podkolan biały.
Na koniec naszej ciekawej wycieczki pan przewodnik rozdał nam karty pracy dotyczące wiedzy i umiejętności zdobytej na ścieżce edukacyjnej i w grupach je wypełnialiśmy.
Trochę zmęczeni wycieczką pojechaliśmy na dobry obiad i około godziny 16 dotarliśmy do naszego Targowiska.
Wycieczka była ciekawa, gdyż zdobyliśmy dużo wiedzy praktycznej dotyczącej parku.
W przyszłości na podobnie zorganizowaną wycieczkę chcielibyśmy pojechać.