W związku z obecną sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa, konieczne jest stosowanie się do zaleceń i unikanie spotkań grupowych, w tym nauki w szkole. Zachęcam Was do zapoznania się z materiałem na temat: Jak zaplanować dzień nauki szkolnej w domu?
1. Jeśli samodzielnie decydujesz o podejmowanych działaniach w ciągu dnia lub pozostajesz sam w domu, rozpocznij dzień od wykonania czynności związanych z higieną osobistą, załóż wygodne ubranie, następnie zjedz śniadanie w spokoju, bez patrzenia w ekran telewizora, czy komputera.
2. Zapoznaj się z zagadnieniami, które Masz zrealizować w danym dniu. Rozplanuj je. Zacznij od przedmiotu, który lubisz. Pamiętaj o kilkunastominutowej przerwie, średnio po godzinie pracy. Jeśli przedłużysz naukę, zrób sobie 30 min wolnego. W czasie przerwy należy wstać, napić się wody, zjeść np. owoc. Jeśli jest sprzyjająca pogoda wyjdź na podwórko, poćwicz, porozciągaj się, popracuj w ogrodzie.
Pilnuj jednak czasu - dzwonek nie przywoła Cię, by kontynuować naukę.
Teraz ucz się przedmiotu, który sprawia Ci trudność. Nie zostawiaj go na koniec.
W godzinach od 13.00 do 15.00 mózg jest zmęczony i prosi o odpoczynek. Zrób sobie przerwę. Zjedz coś ciepłego, pomóż w gotowaniu obiadu, to odpręża i daje satysfakcję.
3. Pilnuj, aby cały dzień nie siedzieć przed komputerem! Jeśli odrobisz lekcje, zamknij urządzenia mobilne, nie włączaj TV. Zmień aktywność. Rob to, na co zwykle czasu Ci zabrakło: uporządkuj swoje drobiazgi, wyręcz rodziców w jakiejś pracy domowej ( zobaczysz, jakie to przyjemne), wyjmij gry planszowe i zagraj z domownikiem, przeczytaj książkę. PAMIĘTAJ O RUCHU.
4. Nie przedłużaj pracy do godzin nocnych. Pamiętaj o dobroczynnej wartości snu 8-10 godzin.
5. Jeśli obecna sytuacją w kraju i na świecie dotycząca koronawirusa napawa Cię lękiem lub w jakikolwiek sposób Cię stresuje:
- Unikaj nadmiernego narażenia na relacje COVID-19 w mediach;.
– Zajmij się swoim ciałem. Weź głęboki oddech, rozciągnij się lub medytuj. Staraj się jeść zdrowe, zrównoważone posiłki, regularnie ćwiczyć i dużo spać;
– Znajdź czas na odpoczynek i przypomnij sobie, że silne uczucia znikną. Rób przerwy w oglądaniu, czytaniu lub słuchaniu wiadomości. Słuchanie o kryzysie i wielokrotne oglądanie zdjęć może być denerwujące. Spróbuj wykonywać inne czynności, które lubisz, aby powrócić do normalnego życia;
– Bądź w kontakcie z innymi. Podziel się swoimi obawami i opiniami z przyjacielem lub członkiem rodziny. Utrzymuj zdrowe relacje.
– Zachowaj poczucie nadziei i racjonalnego myślenia.
6. Jeśli borykasz się z trudną sytuacją, jest Ci ciężko, czujesz się samotny, napisz do pedagoga szkolnego, psychologa, do swojego wychowawcy, nauczyciela.
Proszę, nie bójcie się pisać lub informować o potrzebie rozmowy. Podzielenie się swoim kłopotem z innymi, pomaga.
Pozdrawiam serdecznie
Urszula Cyga