^Powrót na górę
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Dzwonki

  1. 8.00-8.45
  2. 8.55-9.40
  3. 9.50-10.35
  4. 10.45-11.30
  5. 11.40-12.25
  6. 12.45-13.30
  7. 13.40-14.25
  8. 14.35-15.20
  9. 15.30-16.15

Pozostałe

Biulety Informacji Publicznej

synergia logo

facebook

enter

 

 

Aktualności

Spotkanie autorskie w szkole w Targowisku

W dniu 24 listopada w naszej szkole miało miejsce bardzo ciekawe i miłe wydarzenie. Uczniowie z klas I-III spotkali się z Panią Aidą Amer, polsko-palestyńską pisarką, autorką książek dla dzieci i dorosłych, a od paru lat mieszkanką Targowiska. Pani Aida Amer opowiedziała o swoim dzieciństwie. Wspominała pobyt w Kuwejcie, gdzie spędziła wczesne dziecięce lata. Mówiła o zwyczajach i tradycjach Palestyńczyków. Pokazała zdjęcia charakterystycznych strojów, m.in. pięknie haftowane suknie i białe nakrycia głowy chroniące przed upałami. Wskazała na mapie świata, gdzie mieszka naród palestyński, jakim posługuje się pismem. Ciekawostką dla dzieci był alfabet arabski bez wielkich i drukowanych liter zupełnie inny od naszego i to, że w języku arabskim pisze się od strony prawej do lewej. Pani Aida przybliżyła genezę powstania książki pt. „Opowieści spod oliwnego drzewa”, w której bajarka Miriam podpowiada, jak rozwiązać kłopoty trapiące dzieci. Pięknie interpretowała fragmenty tej opowieści kończąc konkluzją o uniwersalności dziecięcych problemów bez względu na miejsce zamieszkania. Finałem spotkania był poczęstunek przygotowany przez naszego Gościa. Był to chleb najbardziej powszechny w Palestynie, podobny do pity. Uczniowie jedząc, rwali go na małe kawałki wielkości kęsa i maczali w oliwie i tymianku. Dla Palestyńczyków dzielenie się chlebem symbolizuje głęboką więź, a w sercu Pani Aidy Amer przywołał sentymentalne wspomnienia z dzieciństwa (takie śniadania podawała Jej babcia). W podziękowaniu, dzieci wręczyły Pani Aidzie Amer kwiaty i obdarowały gromkimi brawami. A w prezencie otrzymały dwa egzemplarze bardzo interesującej książki Jej autorstwa „Opowieści spod oliwnego drzewa”, która wzbogaci księgozbiór biblioteki szkolnej.

 

Copyright © 2013. ZSO Targowisko Rights Reserved.


Facebook